2017./2018.
NAJ-PROJEKT 2017./18. GODINA – „SPLITSKI DJEČJI PRORAČUN“
Cilj projekta
Jačanje kompetencija dječjih vijećnika i učenika splitskih osnovnih škola iz područja građanskog odgoja s posebnim naglaskom na financijsku pismenost.
Specifični ciljevi su:
- Upoznati dječje vijećnike s pojmovima: izvršno tijelo, predstavničko tijelo i upravna tijela te proračunom i financijskim sustavom grada (jedinice lokalne samouprave), načinom ostvarivanja prihoda te utvrđivanja rashoda gradskog proračuna.
- Utvrditi metodologiju izračuna sredstava koja se iz gradskog proračuna, u užem i/ili širem smislu, izdvajaju za djecu Grada Splita – temelj „Splitskog dječjeg proračuna“.
Sažetak projekta
Projektom „Splitski dječji proračun“ ojačane su kompetencije dječjih vijećnika iz područja građanskog odgoja, s posebnim naglaskom na financijsku pismenost. Dječji vijećnici su se upoznali s elementima gradskog proračuna, osmislili su metodologiju izračuna sredstava koja se iz gradskog proračuna, u užem i/ili širem smislu, izdvajaju za djecu Grada Splita te su dali svoje prijedloge programa za koje bi željeli da se osiguraju sredstva u narednim gradskim proračunima kako bi proračuni bili što više „dječji“. U iznošenju prijedloga i donošenju odluka dječji vijećnici su se konzultirali sa svojim kolegama, učenicima i članovima Vijeća učenika svih 28 splitskih osnovnih škola.
Opis problema/procjena potrebe djece u zajednici
Proračunom Grada Splita osiguravaju se sredstva za financiranje programa, projekata i aktivnosti usmjerenih prema svim građanima. Udio djece u ukupnoj populaciji Grada Splita je cca 21%. Dječje vijećnike je zanimalo koliki je udio sredstava koji se izdvajaju za programe, projekte i aktivnosti za djecu. Je li, i koliko, veći od 21%? Što je s programima koji su općeg karaktera, ali indirektno u većoj ili manjoj mjeri jesu usmjereni na djecu ili ih djeca u najvećoj mjeri koriste? Kako njih vrednovati? Kako pripremati proračun? U pripremi gradskog proračuna potrebno je konzultirati korisnike i vidjeti što su njihove stvarne potrebe i prioriteti. Provedbom projekta „Splitski dječji proračun“ dječji vijećnici su obavili analizu gradskog proračuna, dali svoje prijedloge i time se direktno uključili u život svoje lokalne zajednice.
Provedba aktivnosti
- aktivnost: Sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita – Početak provedbe projekta, podjela zaduženja među dječjim vijećnicima
Na 6. sjednici Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita, održanoj 23. studenoga 2017. godine, raspravljalo se o važnosti gradskog proračuna i njegove usmjerenosti na građane, a posebice na djecu i njihove potrebe. Dječji vijećnici su se podijelili u sedam radnih skupina, u svakoj po četiri člana, kako bi međusobno podijelili obiman posao analize cjelovitog gradskog proračuna. Formirane su radne skupine: (1) Ured Grada, zajednički poslovi i financije; (2) Izgradnja i komunalni poslovi; (3) Kultura; (4) Sport; (5) Obrazovanje; (6) Socijalna i zdravstvena skrb te (7) Gospodarstvo i ostala upravna tijela. Zadaća je svake radne skupine bila upoznati se s pojmom gradskog proračuna, prihoda i rashoda, programa javnih potreba, poslova upravnih tijela, utvrditi iznose i udio sredstava koji se izdvajaju za programe, projekte i aktivnosti za djecu te dati prijedloge za unapređenje gradskog proračuna i programa javnih potreba kako bi ga se dodatno ojačalo u smislu usmjerenosti prema djeci.
Dječji vijećnici su dogovorili značenje pojmova „proračun u užem smislu“ (sredstva usmjerena neposredno na djecu) i „proračun u širem smislu“ (sredstva usmjerena neposredno na djecu, na djecu kao standardne građane Splita, na mlade, mlade i djecu, odrasle i dijelom na djecu i slično).
- aktivnost: Pojedinačni sastanci sedam radnih skupina
Sastanci radnih skupina održani su 23., 24., 25. i 26. siječnja 2018. godine. U uvodnom dijelu svakog sastanka dječji vijećnici su se upoznali sa značenjem pojmova i ulogom: izvršnog tijela (Gradonačelnik i Zamjenici gradonačelnika), predstavničkog tijela (Gradsko vijeće), upravnih tijela te proračuna, sve sukladno zakonima koji reguliraju njihov rad i donošenje akata poput Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te Zakona o proračunu.
Svaka radna skupina se upoznala s Proračunom Grada Splita za 2018. godinu s projekcijama za 2019. i 2020. godinu, strukturom prihoda i rashoda te pojedinačnim programskim rashodima prema razdjelima (upravnim tijelima). Tijekom susreta s predstavnicima upravnih tijela dječji vijećnici su se pobliže upoznali s programima, projektima i aktivnostima iz tog resora, a posebice s onima koje se odnose na djecu i/ili mlade Grada Splita.
Nakon obavljenog uvida u rad upravnih tijela, svakom programu, projektu i aktivnosti dodijeljen je ponder u rasponu 0,00 – 1,00. Svaka radna skupina je svoje prijedloge pondera i izmjena/dopuna programa gradskog proračuna uputila na raspravu Predsjedništvu radnih skupina.
- aktivnost: Sastanak Predsjedništva radnih skupina
Predsjedništvo radnih skupina činili su predsjednici svih sedam pojedinačnih radnih skupina. Svaki je od predsjednika radnih skupina, na sastanku održanom 15. veljače 2018. godine, predstavio prijedloge pondera koji su utvrđeni na radnoj skupini koju predstavlja, uz obrazloženje što pojedini ponder znači i zašto baš toliko iznosi. Nakon iznošenja svih prijedloga i obavljene rasprave, predsjedništvo je utvrdilo popis svih pondera, obrazloženja i pojedinačne iznose.
Uz pondere, na Predsjedništvu su raspravljeni i prijedlozi za unaprjeđenje gradskog proračuna, i pripadajućih programa javnih potreba, kako bi on u još kvalitetnijem obliku bio usmjeren prema djeci Grada Splita.
Izrađeni materijal upućen je na raspravu i donošenje Dječjem gradskom vijeću koje ima pravo predložene iznose i obrazloženja mijenjati te uz potrebnu većinu izglasati konačan popis, obrazloženja i iznose pondera te izmjene/dopune programa gradskog proračuna.
- aktivnost: Javna prezentacija projekta
Javna prezentacija projekta „Splitski dječji proračun“ održana je 21. veljače 2018. godine. Prezentaciju su održali članovi Predsjedništva radnih skupina, na način da je svaki član predstavio zaključke radne skupine koju predstavlja. Održana je Power Point prezentacija te je na kraju prezentacije predsjednik Dječjeg gradskog vijeća utvrdio zaključke Predsjedništva te po prvi puta javno obznanio podatak da Grad Split iz svoga proračuna 22,04% sredstava (226.377.497 kn) izdvaja za programe, projekte i aktivnosti neposredno usmjerenih na djecu što čini dječji proračun „u užem smislu“, a „u širem smislu“ taj udio iznosi 44,63% (458.286.987 kn).
- aktivnost: Sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita – Usvajanje materijala dobivenog od Predsjedništva radnih skupina
Na sjednici Dječjeg gradskog vijeća članovi Predsjedništva radnih skupina održali su prezentaciju koju su javno predstavili i predstavnicima medijima 21. veljače 2018. godine. Cilj ovog predstavljanja bio je upoznati sve dječje vijećnika o radu i rezultatima svih sedam radnih skupina, ali i pokazati dječjim vijećnicima na koji način trebaju u svojim školama u narednih mjesec dana obaviti predstavljanje projekta na Vijećima učenika.
Po završetku prezentacije, otvorena je rasprava o prijedlozima pondera i programa gradskog vijeća te je potom jednoglasno usvojen materijal kojeg je predložilo Predsjedništvo. Dogovoreno je da će se izmjene materijala izvršiti ukoliko bude značajnih prijedloga izmjena koje će se do 30. travnja 2018. godine dobiti iz svih 28 splitskih osnovnih škola.
- aktivnost: Prezentacija projekta na Vijećima učenika splitskih osnovnih škola
Krajem ožujka i tijekom travnja 2018. godine u svih 28 splitskih osnovnih škola održane su sjednice Vijeća učenika na kojima su dječji vijećnici prezentirali projekt „Splitski dječji proračun“ i zaključke koje je dalo Predsjedništvo radnih skupina Dječjeg gradskog vijeća. Dječji vijećnici su koristili istu Power Point prezentaciju koja je korištena pri javnoj prezentaciji projekta medijima.
Nakon rasprave na sjednici Vijeća učenika, dječji vijećnici su zajedno sa svojim školskim koordinatorima popunili obrazac Školsko izvješće dječjeg vijećnika o projektu „Splitski dječji proračun“ u kojem su naveli podatke o održanoj sjednici, prijedloge za izmjene/dopune pondera te prijedloge za izmjene/dopune programa proračuna Grada Splita. Sva školska izvješća su dostavljena voditeljici DGV-a kako bi ih mogla objediniti i kategorizirati prijedloge pristigle iz škola.
- aktivnost: Sjednica Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita – Završetak i evaluacija projekta
Na sjednici Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita, održanoj 6. lipnja 2018. godine potpredsjednica Dječjeg gradskog vijeća podnijela je Izvješće o provedbi projekta „Splitski dječji proračun“ u kojem je navela provedene aktivnosti, podatke do kojih su dječji vijećnici došli analizom gradskog proračuna te prijedloge za poboljšanje gradskog proračuna kako bi on još više bio „dječji“. Prijedlozi su pristizali iz svih splitskih osnovnih škola i grupirani su u osam kategorija: (1) Odgoj i obrazovanje; (2) Sigurnost oko škole; (3) Kultura; (4) Sport; (5) Igra i rekreacija; (6) Zdravlje i zaštita okoliša; (7) Promet i javni prijevoz i (8) Rad Dječjeg gradskog vijeća i dječja participacija. Zamjenica gradonačelnika Grada Splita nazočila je sjednici i podnošenju Izvješća o provedbi projekta.
Tijekom sjednice obavljena je i evaluacija projekta od strane dječjih vijećnika. Dječji vijećnici su popunili anketni upitnik u kojem su iznijeli svoje stavove o samom projektu, suradnji koju su ostvarili tijekom provedbe projekta te svojoj želji da nastave rad u Dječjem gradskom vijeću i novim projektima.
